Pojištění, Bydlení, Investice

Rady pro Vás

 • Pronájem vs. Hypotéka
  Pronájem je vhodný pro mladého člověka (18-22let), aby si vyzkoušel, jaké to vůbec je, být samostatný. Mladý člověk nemá kolikrát jasno v jaké lokalitě chce vůbec žít, nemá stabilní příjem a ani pevný partnerský vztah. V tomto případě tedy doporučuji pronájem.


  Hypotéka je hodně široké téma, například dnes už neplatí pravidlo hypotéky na 100% ceny nemovitosti. Ideální případ je 85ti procentní hypotéka. Pro vaši představu, když byt má hodnotu 1 000 000,-, banka Vám půjčí 850 000,-, zbylých 150 000,- musíte poskytnout z vlastních finančních prostředků. V případě, že vlastní finanční prostředky nemáte, řeší se k hypotéce ještě úvěr, který chybějící finance doplní. Hypotéku doporučuji mít řádně pojištěnou, ať už by se stal nějaký úraz/nemoc, které by bránily ve vydělávání peněz na měsíční splátku. Nejlepším řešením je mít finanční prostředky minimálně na dvě splátky stranou například na spořícím účtu. Osobně jsem názoru, že je lepší platit hypotéku, než za pronájem.

  Výhody a nevýhody pronájmu:
  + Byt můžete kdykoliv opustit a pronajmout si jiný.
  + Nemusíte si dělat starosti s opravami nad 5000kč, majitel bytu je zaplatí za vás.
  - Bydlení v „pronájmu“ se může stát nevýhodným tehdy, kdy vám jeho majitel neprodlouží smlouvu.
  - Zvýšení nájmu.


  Výhody a nevýhody Hypotéky:
  + Díky hypotéce máte vlastní bydlení.
  + Zaplacené úroky si můžete odečíst z daní.
  - Mnohdy je hypotéka na celý život.
 • Refinancování hypotéky
  K refinancování hypotéky bez sankce ze strany banky musí dojít ke konci fixačního období. Tuto záležitost je lepší řešit klidně i rok dopředu, jelikož stávající banka Vám změnu úroku oznámí až na poslední chvíli. Pokud u stávající banky platíte včas a řádně, jiné banky Vás budou brát všemi deseti. Mnohdy je dobré si nechat vypracovat nabídku na refinancování ve stávající bance a rovněž u banky konkurenční. Nabídku od konkurenční banky pak předložit Vaší bance, která o Vás z pravidla nebude chtít přijít, tak vyhotoví nabídku ještě zajímavější.
Kontakt


Matěj Muller

Email:
matej.muller@prosperityfs.cz

Poradce v oblasti peněz - bydlení - pojištění. Dělám vše pro to, aby bylo jméno Matěj Mullěr synonymem prestiže ve finanční branži!

Tento web používá soubory cookies, více informací, používáním tohoto webu s použitím souhlasíte.